Trávíte rádi zimu aktivně? Nenechte si ujít oblíbené lyžování v Alpách
Nejspíše těžko bychom našli zapáleného lyžaře, který nikdy nevyzkoušel krásné výhledy tohoto rozsáhlého pohoří. Není se čemu divit...
Navigace:
Přijeďte si k nám s dětmi užít pohádkovou chaloupku, rezervujte si pobyt včas. Prostorná oplocená zahrada, dětské hřiště, kryté posezení. Čistá a krásná příroda jako dělaná pro výlety! Sleva při obsazení chalupy do 12 osob.
Volný čas hodlá řada z nás trávit s dětmi na dovolené. Je jedno zda se vydáme k moři, na lyže nebo budeme poznávat kouty naší země, otázky si pokládáme všichni stejné. Pokud už máme vybrané místo, kde chceme dovolenou strávit, přemýšlíme, jak tam pojedeme. A hned se vynoří spousta dalších otázek: Zvládneme to? Co všechno potřebujeme? Jak zabavit prcka při dlouhé cestě autem? Co když se budou děti v letadle bát?
Jedno je však zcela jisté. Tím nejdůležitějším nejen na cestách, je dobrá nálada. Budeme-li mluvit o plánované dovolené s dětmi s nadšením a s tím, že se na ni těšíme, určitě budou naše pocity sdílet. V pohodové a uvolněné atmosféře vše proběhne lépe a my se tak budeme domů vracet s krásnými zážitky.
Samotné cestování bývá obvykle náročné, tím spíše cestujeme-li s malými dětmi. Rozhodně je důležité se řádně připravit a nenechávat nic náhodě.
Vypravit se na delší cestu doporučujeme s dítětem starším 2,5 měsíců. Průběh trasy musí být věku dítěte přizpůsoben, děti potřebují dostatek spánku, klid a pravidelný rytmus. Mysleme na to, že děťátku, obzvláště do tří let, klimatické změny nikterak neprospívají.
Pokud na děti působí příliš mnoho nových podnětů, mohou být nervózní a mrzuté. Než se vydáte poznávat nová místa, zkuste si společně sednout a povídat si nad obrázky cíle vaší dovolené. Povězte jim, co budou mít možnost vidět a co vše můžete prožít.
Chystáte-li se absolvovat delší trasu, můžete si „nanečisto“ zkusit, co taková cesta obnáší. Vydejte se například za babičkou, alespoň zjistíte, jak to vše váš malý drobeček zvládá. Navíc budete mít příležitost některé drobnosti vyladit.
Nepodceňte přípravu
Pokud cestujeme s dětmi, je bezpodmínečně nutné již předem vybrat destinaci ubytování a dopravní prostředek. Ověřte si důvěryhodnost cestovní kanceláře, s kterou chcete cestovat a vybírejte místa, kde jsou děti vítanými návštěvníky. V dnešní době už lze využít služeb cestovních kanceláří, které se specializují na dovolené rodin s dětmi.
V případě ubytování je rozhodně pohodlnější pokoj či apartmán s vlastní kuchyňkou a sociálním zařízením. Při výběru se zaměřte také na vybavení areálu, takový dětský bazén, hřiště nebo možnost zapůjčení např. dětské stoličky a postýlky se rozhodně hodí.
Pokud jde o cestovní doklad dítěte, tak již nelze mít dítě mladší deseti let zapsané v pase rodičů. Od 1. července 2011 je možné dětem mladším deseti let vydat pouze cestovní pas.
Pokud před sebou máme delší trasu a je jedno jestli po České republice nebo do zahraničí měli bychom mít na paměti základní léky. V případě potřeby nesmíme zapomenout na léky proti alergii. Dítěti byste měli uzavřít cestovní pojištění a poradit se o delší cestě s pediatrem. Za zvážení určitě stojí očkování obzvláště při návštěvě exotických či rozvojových zemí. V takovém případě by mělo být samozřejmostí očkování proti žloutence typu A či B.
Auto
Pro krátkou až střední vzdálenost je auto nejvhodnější. Hlavní výhodou je, že průběh cesty můžeme přizpůsobit potřebám drobečka. Pro děti je ideální vyrazit k večeru, aby mohly v průběhu cesty spát. V takovém případě jim cesta alespoň rychleji uteče a nebude tolik prostoru pro nudu.
Přestávky je dobré si naplánovat dopředu. Vyhneme se tak stresu. Na krátkou desetiminutovou přestávku, při které by mělo mít děcko především možnost volného pohybu, zastavte každou hodinu. Po třech hodinách zastavte na delší dobu, budete se při řízení více koncentrovat. Důležitá je regulace teploty a přísun čerstvého vzduchu.
Na prvním místě je především bezpečnost a zdárný příjezd do cílového místa dovolené. Proto by měla být samozřejmostí dětská autosedačka. Vždy než vyrazíte na cestu, zkontrolujte, zda je dětská bezpečnostní sedačka správně nainstalována a zda pás zacvakl.
Na druhou stranu je dítě v autosedačce dlouho připoutané v malém uzavřeném prostoru, takže sedí-li jeden z rodičů vzadu s ratolestí je to ideální. Máme tak možnost často komunikovat a zpříjemnit si cestu různými hrami.
Nikdy nepokládejte tvrdé nebo ostré předměty na zadní plato auta. Při prudkém zabrzdění by předměty mohly spadnout na dítě a poranit jej.
Vlak a autobus
Pokud není vlak přeplněný, snášejí ho děti většinou dobře. Vlak nabízí volnost pohybu. Bezesporu vyjde tato cesta levněji a vy se ještě navíc můžete naplno věnovat děcku. Nemilé jsou někdy hygienické podmínky, tak nezapomeňte do batůžku přibalit čistící vlhčené ubrousky.
Dálkový autobus není příliš vhodný hlavně z důvodů malého počtu zastávek a také zde chybí možnost zajistit přiměřenou teplotu a čerstvý vzduch.
Letadlo
Cestování letadlem je bezesporu vhodné hlavně na dlouhé vzdálenosti. Důležité je připravit děti na nepříjemný pocit během vzletu a přistání. Tento pocit je způsoben přetlakem ve středním uchu. Zmírnit tento projev můžete bonbónem nebo žvýkačkou. Kojence je vhodné při vzletu a přistání vzbudit a nakojit ho či mu dát napít z lahve.
Suchý vzduch v letadle přispívá k dehydrataci, proto během celého letu poskytujte malému výletníkovi dostatek tekutin.
Cestovní nevolnost neboli kinetóza se vyznačuje pocity na zvracení a většinou se projeví již během první jízdy. Nevolnost poznáme podle náhlého zblednutí, zrychlenému dýchání, točení hlavy, studeného potu, bolesti břicha a zvýšené tvorbě slin. U kojenců bývá patrný neklid a pláč. Pokud zachytíte tyto signály, je dobré ihned zastavit, nadýchat se čerstvého vzduchu a projít se. Do té doby se alespoň snažte o plynulou jízdu a držte dítě za ruku.
Před delší cestou je již dobré vědět, jak dítě snáší cestování nejlépe. Nevolnost zhoršují zrakové vjemy, proto je lepší za jízdy nečíst a nekoukat z okna na ubíhající krajinu.
Jako první pomoc můžete použít navlhčený ručník na osvěžení. Po ruce je dobré mít sáčky na zvracení.
Po konzultaci s lékařem je možné použít preventivní léky na cestovní nevolnost. Tabletky jsou k prodeji i bez lékařského předpisu. Je lepší mít jejich účinky na dítě již předem vyzkoušené, abychom věděli s jakým časovým předstihem je podat.
Stínítka na okna
Pitný režim
Klimatizované auto (s klimatizací velice opatrně, hrozí nachlazení)
Pohodlné oblečení z přírodních materiálů
Osvěžování mokrým ručníkem nebo vlhčenými ubrousky
POZOR !!! Nikdy nenechávejte svou ratolest samotnou v uzamčeném autě !!!
Kromě důležitých věcí, které uvádíme níže, nemohou maminky a malé slečny dozajista zapomenout doma své šperky a ozdůbky. Aby nedošlo k nějakým ztrátám či poškození, přečtěte si a inspirujte se, jak sbalit šperky na cesty jednoduše a bezpečně.
A co dále přibalit?
Láhev s vodou nebo neslazeným čajem
Svačinu (nejlépe nakrájené ovoce nebo zelenina, sušenky bez čokolády)
Pro malé děti dudlík, jednorázové plenky, bryndáček
Oblíbenou hračku
Vlhčené ubrousky
Suchý i mokrý ručník
Náhradní oblečení
Cestovní lékárnička
Láhev s převařenou vodou, popřípadě sterilizátor na lahve a ohřívač lahví
Zábavu na cestu (knížka, hry, plyšák)
Pití a jídlo na cestu
V průběhu celé cesty, ale i dovolené důsledně dbejte na pitný režim. Nespoléhejte, že se vaše ratolest přihlásí o pití sama. Obzvláště v letních měsících je potřeba pít častěji a nejenom tehdy když máme žízeň. Ideální je neslazený čaj nebo neperlivá voda.
Na cestu berte pouze trvanlivé potraviny, protože v teple se většina jídla rychleji kazí. Do krabiček můžete nakrájet omyté ovoce nebo zeleninu. Berte jen takovou stravu, na kterou je dítě zvyklé a která mu chutná. Pro doplnění energie mějte například sušenky bez čokolády. K jídlu rovnou přibalte papírové a vlhčené ubrousky.
Ideální je pohodlné, volné a hlavně prodyšné oblečení z přírodního materiálu. Zvažte i výběr barev, nevhodné jsou pestrobarevné nebo černé svršky. Hodit se bude i náhradní oblečení, alespoň tričko. Kvalitní boty nejlépe s plnou špičkou a lehká pokrývka hlavy by měly být samozřejmostí.
Pojedete-li přes noc, mějte připravenou lehkou deku, polštářek a oblíbenou hračku.
Obsah cestovní lékárničky je dán délkou, místem pobytu a zdravotním stavem účastníků.
Pravidelně užívané léky
Léky na snížení teploty (například ibuprofen)
Kapky proti kašli a rýmě
Oční kapky (v případě podráždění vodou nebo sluncem)
Desinfekce na drobné odřeniny, náplast, obinadla, gáza
Panthenol (na zklidnění pokožky v případě spálení sluníčkem)
Léky pro případ průjmového onemocnění (živočišné uhlí)
Repelent proti hmyzu
Přípravky pro zklidnění kůže v případě poštípání hmyzem
Léky proti alergii (v případě potřeby)
Opalovací krémy s vysokým faktorem
Pokud cestujete autem, máte jednu velikou výhodu, můžete vzít tolik věcí, kolik uvezete. Rozhodně nebudete litovat, pokud si zábavu pro vaši ratolest, alespoň trošku promyslíte a naplánujete. Zabalte s sebou oblíbené a osvědčené hračky, ale i nějaká překvapení. Když se pak mrňousek začne nudit, můžete vytáhnout novou hračku, plyšáka nebo například hlavolam. Důležité je vyndávat tyto novinky postupně.
Pokud už je vaše dítko trochu větší, pořiďte mu kapsář, který umístíte zezadu předního sedadla. Bude tak mít po ruce všechno, co se může hodit (knížku, hračku, kapesníky). Vezměte mp3 přehrávač, discman nebo přenosný DVD přehrávač, kde mohou děti poslouchat nebo dokonce sledovat například svou oblíbenou pohádku.
Vyzkoušejte některé naše tipy :
Cestovní abeceda
Úkolem je ukazováním postupně posbírat objekty, jejichž název začíná písmeny celé abecedy. Sbírat je musíte ve správném pořadí, přesně tak jak jdou po sobě písmenka abecedy. „A“- auto, „B“- barák, „C“- cesta…atd. Pro usnadnění hry můžete používat názvy z cedulí nebo ukazatelů.
Teď!
Zvolíte si zřetelný objekt, který je již na dohled. Zavřete oči a až si budete myslet, že právě míjíte daný objekt, řekněte teď! Pokud jste hádali správně, získáváte bod.
Hádejte, co vidím
Toto je hra i pro ty nejmenší. Hodit se může, když čekáte na železničním přejezdu nebo na semaforech. Jeden z hráčů si vybere objekt, který vidí a řekne „hádejte, co vidím zeleného/červeného?“ Ostatní se rozhlížejí kolem a hádají.
Kdo jsem
Jeden z hráčů si myslí nějakou známou osobu, pro malé děti nejlépe z jeho blízkého okolí. Druhý se pomocí otázek, na které lze odpovědět pouze ano/ne, snaží zjistit, o koho se jedná. Například „Jsi muž?“ nebo „Máš dlouhé vlasy?“ apod. Pokud uhádne, získává bod a může si myslet další.
Viděl jsem z okna
Jeden hráč začne popisovat co viděl: "Z okna jsem viděl/a pána s pejskem." Druhý hráč zopakuje a přidá, co viděl on: " Z okna jsem viděl/a pána s pejskem a lavičku." Další hráč vždy zopakuje celý dosavadní seznam a přidá, co viděl. Kdo zkazí, má ještě jeden pokus. Při druhé chybě hráč prohrál.
Společný příběh
Na vymýšlení příběhu se podílejí postupně všichni účastníci.
1. možnost: každý přidá jen jedno slovo.
2. možnost: každý mluví po určený čas
3. možnost: každému z hráčů je přidělen jeden předmět, který máte u sebe (peněženka, klíč, jablko). Hráč pak tento předmět musí použít ve své části příběhu.
Odhad času
1. možnost: Jeden hráč hlídá čas na hodinkách a druhý se snaží odhadnout, za jak dlouho auto ujede zvolený počet kilometrů (např. 5 - 20). Zapíšeme odhady hráčů. Po ujetí vzdálenosti vyhlásíme vítěze, který byl skutečnému času nejblíže. Ve vlaku nebo autobuse můžete odhadovat čas mezi zastávkami.
2. možnost - odhad pěti minut: Hráči se snaží uhádnout, kdy od signálu uplyne 5 minut. Jeden hráč sleduje hodinky, zaznamená odhady a následně určí vítěze, který byl svým tipem nejblíže skutečnosti.
Kdo první uvidí…
… modré auto, věž, psa, vlak, letadlo, plešatého řidiče v protijedoucím autě?
Počítejte
Při dlouhých cestách můžete zkusit počítat, kolik aut v protisměru kolem vás projelo (můžete přidat i barvu: kolik zelených aut), kolik dopravních značek míjíme (v daném úseku).
Kočárek typu golfové hole určitě oceníte a to i v případě, že doma ho již nepoužíváte. Golfové hole lze použít zhruba od doby, kdy se dítě dokáže samo pohybovat, samo sedí, chodí bez opory a běhá.
Je skladný a lehký, takže se hodí na cestu hromadnými dopravními prostředky, ale i na dovolenou autem. Mrňousek si na výletě určitě chvilku rád odpočine.
Někteří možná přemýšlí, zda vzít sebou na dovolenou babičku a dědu. V případě, že se stýkáte celoročně a hlídají vám vaše ratolesti, zaslouží si dovolenou spíše bez dětí. Pokud se moc nevídáte a chcete utužit rodinné vztahy zvažte, zda společné prožití dovolené je ten správný způsob. Mějte při rozhodování na paměti, že na obou stranách bude potřeba velká míra tolerance a vzájemného pochopení.
Když se rozhodnete vzít babičku a dědečka s sebou, neměli byste automaticky počítat, že se o děti budou starat oni. V tom případě už by to pro ně nebyla dovolená.
Dovolená s tatínkem
Psychologové se shodují, že v každé rodině by měla být společná dovolená samozřejmostí. Tam kde se tatínkové vydávají s kamarády na výlety a maminky jezdí s dětmi k moři, není něco v pořádku. Vždyť právě na dovolené máme na děti více času a vytvářejí se zde rodinné rituály.
Obzvláště tatínci nemají v průběhu roku na prcka příliš času a prázdniny jsou ideální příležitostí, jak vše dohnat. Jak pro děti, tak pro tatínky to bývá silný zážitek. Naši potomci, alespoň vidí, že věci mohou probíhat jinak a přesto vše funguje tak jak má. Děti často říkají, že maminka je úžasná, ale s tátou je větší sranda.
Majitelé penzionů u nás potvrzují, že stále více tatínků, se na dovolenou s dětmi vydává. Když se domluví a vyrazí v partě je to ještě lepší, děti jsou tak mezi vrstevníky, což je super. Méně časté už však bývá, že by taťkové všechno zařizovali sami, počínaje ubytováním a balením věcí konče.
Určitě je dobré si alespoň trochu naplánovat program dovolené a počítat s každým počasím. Plán vytvořte tak, aby odpovídal věku dítěte. Něco jiného bude bavit předškoláka a něco zcela jiného puberťáka.
Neměly by však v průběhu padat poznámky typu: to je bez maminky pohoda, nikdo nás nepeskuje. Pro děti je skvělé vidět, jak i taťka umí přichystat snídani nebo přeprat špinavé kraťasy. Nejcennější je společně strávený čas.
Ideální ubytování pro tatínky
Taťkové, kteří již s dětmi nějakou výpravu podnikli, se shodují, že sehnat ubytování, kde nebude vadit trochu toho dětského křiku je poměrně těžké. Navíc bývá hodně náročné sehnat ubytování například pouze na čtyři noci. V nabídce jsou převážně týdenní turnusy, ale jsou i výjimky. A to ani většinou nebývají tatínkové nikterak nároční, stačí točené pivo, chápavý majitelé a dětské hřiště.
Škoda je, že většina zařízení nemyslí na slevy pro otce s dětmi. Dokonce ani jedna cestovní kancelář nemá žádný cenově zvýhodněný balíček pro tátu s dětmi.
Tak dost teorie a hurá za dobrodružstvím!
Přejeme šťastnou cestu a spoustu krásných zážitků!
Nejspíše těžko bychom našli zapáleného lyžaře, který nikdy nevyzkoušel krásné výhledy tohoto rozsáhlého pohoří. Není se čemu divit...
Dovolená v MaďarskuPomalu ale jistě se po dlouhé zimě blíží tolik vytoužené léto a s ním i očekávaná...
Krkonoše jsou přes svou malou rozlohu pohořím s pestrou a rozmanitou přírodou, krajinou, historií i kulturou...
Penziony v Moravském krasu jsou vhodné nejen pro rodiny s malými dětmi. V druhém největším městě České republiky...
Vinařský pobyt jako jedna z nejoblíbenějších dovolených v Česku...
Pobyt na čerstvém vzduchu a turistika se v poslední době staly velmi žádanými volnočasovými aktivitami, a to i...
Už se těšíte, až se svými dětmi znovu vyrazíte někam za hranice? Máte svoji vysněnou dovolenou? Podívejme se...
Hotely a ubytování na Valašsku jsou v blízkosti divukrásné přírody a lidové architekturyMilovníci přírodních a kulturních památek neodolají...
Ráda bych Vám povykládala o mém celoživotním snu, který se mě splnil dílky mému úžasnému manželovi. Jsem už...