Přihlaste se na kurz plavání s kojencem v pražských Ďáblicích
Plavání v kojeneckém věku je pro dítě mnohem více než jen zábava. Jedná se tedy o aktivitu přinášející...
Navigace:
Využijte jedinečnou nabídku ve WELLNESS HOTELU BABYLON! Každé dítě do nedovršených 12 let věku v doprovodu 1 platící dospělé osoby od nás získá ubytování zdarma. Další dítě do 11,99 let doplatí 750 Kč. Letní dovolená pro celou rodinu!
Každé roční období s sebou nese možnost vyzkoušet jiný druh sportu, který můžeme provozovat sami, ale lépe i se svými dětmi. V zimě převládají pochopitelně lyže, ať už běžky nebo sjezdovky, brusle nebo s malými prcky sdolávání kopce za domem na bobu nebo saních.
S blížícím se jarem nastupuje oprašování cyklistického kola nebo třeba výběr nových in-line bruslí.
A právě tomuto modernímu sportu se budeme nyní věnovat. Odpovězme si na některé základní otázky.
Při výběru vhodných bruslí si musíme nejprve uvědomit, jaký druh bruslení budeme chtít asi provozovat :
Fitness bruslení – pro kondiční či rekreační jízdu. Jedná se o klasický relaxační styl jízdy. Brusle této kategorie jsou vhodné pro bruslaře vyhledávající inline jízdy jako odpočinek a prostředek k zlepšování kondice.
Rychlobruslení – pro bruslaře, kteří mají závodní ambice. Brusle jsou připraveny na náročnější a dynamičtější styl jízdy. Od jízdy očekáváme výrazné sportovní vyžití a aktivní zlepšování své tělesné kondice.
Off-road bruslení – pro jízdu v terénu, například po lesních cestách, loukách nebo sjezdovkách. Tento styl je pro pro náročné zkušené inline bruslaře.
Freestyle bruslení – pro freestyle slalom (slalom s triky), tanec na bruslích
Agresivní bruslení – pro skoky přes překážky, skluzy po zábradlí, jízdu na u-rampě apod.
Pokud s bruslením začínáme a budeme alespoň ze začátku volit rekreační styl ( fitness ) jízdu, měli bychom rozhodně volit spíše menší kolečka a raději nějaký základní model, který vyzkoušíme a třeba zase prodáme dál. Pokud se později budeme chtít více specializovat na nějaky konkrétní styl, můžeme již zakoupit speciální model pro určitý druh jízdy.
Při výuce jízdy na in-line bruslích je vždy lepší mít s sebou ještě někoho dalšího. Pochopitelně, pokud se jedná o zkušeného bruslaře, který nám poradí, vysvětlí základy a pomůže odstranit začátečnické chyby o to lépe. Ale i když s námi vyrazí jiný začátečník, nevadí. Jízda bude zábavnější a můžeme se navzájem podporovat a těšít se z úspěchů. Vždyť o to nám jde. Nejen naučit se perfektně zvládat styl, ale hlavně si užít prima den třeba i se svými dětmi. Mnohdy to budou právě ony, kdo nám bude chtít radit a předvádět svůj um.
BOTA
Fitness bruslení je v současné době nejrozšířenější kategorie, která pro mnohé představuje význam slova in line. Fitness kolečkové brusle jsou určeny pro všechny, kdo vyhledávají klasický styl jízdy na inline stezkách. Nejen pro ženy jsou ideální pro formování postavy a zlepšování fyzické kondice.
Většina fitness bruslí má měkkou botu a zavazuje se na tkaničku. V horní části lýtka bývá často pásek se suchým zipem, který slouží k dotažení boty. Bota by měla bruslaři naprosto perfektně padnout. Nesmí tlačit ani být volná.
Stejně jako u ostatních sportů neznamená, že to nejdražší je zároveň to nejlepší. Avšak koupi neznačkové brusle ze supermarketu bychom rozhodně nedoporučovali. Nekvalitní a nepohodlná bota může mít za následek kromě puchýřů a otlaků také rozmrzelost a ztrátu chuti do dalších jezdeckých pokusů. A to by bylo přeci škoda!
KOLEČKA
Název in – line odvozujeme právě podle řady koleček, které bývají na běžné brusli většinou čtyři. U závodních bruslí jsme se dříve setkávali s pěti kolečky, avšak se zvětšujícími se závodními kolečky se už nyní také přechází na čtyři.
V dnešní době jsou in-line kolečka vyráběna z litého polyuretanu, což je měkký plast, který má skvělé jízdní vlastnosti, optimální tvrdost a skvěle absorbuje nerovnosti.
Proti opotřebování doporučujeme pravidelně otáčet a měnit pořadí na brusli tak, aby se kolečka optřebovala ze všech stran stejně a dlouho vydržela.
Rozlišujeme dva základní parametry :
VELIKOST
Je udávána jako průměr kolečka v milimetrech a pohybuje se pro začátečníky v rozmení 78 – 80 mm a pro mírně až středně pokročilé 82 – 84 mm.
Platí, že čím větší kolečka si na brusle pořídíme, tím rychlejší jízdu lze očekávat. Menší kolečka jsou naopak pomalejší, ale nezdatní bruslaři mají možnost lepšího manévrování a lépe se jim brusle ovládají. Velikost koleček je třeba vybírat optimálně s ohledem na pokročilost bruslaře.
TVRDOST
Je udávána číslem s písmenem A nakonci. Začíná se od 74 A, což jsou nejměkkčí kolečka. Jejich jízdní vlastnost je pomalejší, ale pohodlnější. Vhodné hlavně pro začátečníky. Musíte u nich také počítat s rychlejším opotřebováním, obzvláště na méně kvalitním povrchu. U vyšších čísel se potom dá očekávat i vyšší tvrdost koleček, která způsobuje i vyšší rychlost, ale méně pohodlnou jízdu na nerovném povrchu, hůře absorbují nerovnosti, ale naopak se pomaleji sjíždí.
RÁM
Kolečka, o kterých jsme se již zmínili jsou vmontována do rámu a spolu s ním připevněna k botě. Setkat se můžeme s rámy z plastů ( tlumí dobře otřesy, ale nejsou vhodné pro bruslaře s větší váhou ), slitin hliníku nebo jiných kovů, ale také z kompozitu ( karbon ). Tyto slitiny jsou velmi pevné a lépe přenáší energii bruslaře do odrazů. Karbonový rám má nízkou hmotnost, ale jeho cena je mírně vyšší.
LOŽISKA
Každé kolečko musí být uvnitř jádra opatřeno dvěma ložisky, které vlastně zajišťují jejich optimální točivost. Ložiska mají výrazný vliv na kvalitu a rychlost jízdy. Čím menší bude odpor při otáčení koleček, tím méně energie budete muset na jízdu vynaložit.
Většina výrobců bruslí dnes udává přesnost výroby ložisek ( nikoli jejich kvalitu ! ) v normě ABEC. Ta nám vypovídá pouze o přesnosti výroby jednotlivých dílů a o přesnosti jeho běhu. ( ABEC 1 nejmenší přesnost – ABEC 9 nejpřesnější ). Nevypovádá však o kvalitě použitých materiálů ani o hladkostí povrchu ložiska.
Doporučujeme při koupi vyzkoušet točivost koleček. Vybraný pár vezmětě doruky a kolečka roztočte. Měla by se točit lehce, co nejdelší dobu, tiše a bez cukání. Všechny podobně dlouhou dobu.
BRZDA
Především pro začátečníky, ale i pro vyznavače rekreační jízdy doporučujeme nákup bruslí vybavených patní brzdou. Počítat musíme s jejím opotřebením, které je závislé na terén a frekvenci používání. Tento způsob brždění je nejefektivnějčí, proto nedoporučujeme její demontáž.
Při nákupu bruslí doporučujeme přikoupit i náhradní brzdu, neboť při ukončení výroby daného modelu i náhradních dílů se bude obtížně shánět adekvátní náhrada.
Asi není potřeba příliš zdůrazňovat, že pravděpodobnost pádu je zvláště u začátečníků poměrně vysoká. A to, zda skončíme na zemi, nemusí ani vždy záležet na našich dovednostech a umu. Příčin a vnějších vlivů, které náš pád zapříčiní může být mnoho ( klacík, kamínek, prasklina v povrchu cesty, neočekávaný manévr jiného sportovce atd... )
Proto můžeme jen doporučit používání ochranných pomůcek!
HELMA
Na in-line bruslení je helma opravdovou nezbytností a pokud nemáme jinou, použijeme stejně dobře alespoň helmu na kolo. Inline helma je o něco menších rozměrů, zato bývá opatřena větším množstvím průduchů, aby dobře odvětrávala. Vnitřní výstelku lze většinou vyjmout a vyprat v pračce, pokud ne, doporučujeme použít pod helmu např. slabý šátek.
Při výběru dbáme na to, aby nám přilba perfektně seděla, měla dobré zapínání a tím plnila jednak svoji ochrannou funkci a jednak abychom se v ní cítili pohodlně.
CHRÁNIČE
Můžeme vřele doporučit jejich používání, u dětí by měly být samozřejmostí. Před koupí bychom měli ještě v prodejně chrániče dobře vyzkoušet. Uvědomme si, že pokud budeme jezdit častěji nebo podnikneme delší výlet, z chráničů, které nás řežou nebo tlačí se stanou na místo spojenců protivníci. Proto si nechme čas a pečlivě vybírejte ty nejvhodnější. Měly by být z odolného a dostatečně odvětraného materiálu a pokud máme silnější končetiny dbáme především na jejich dobré padnutí.
Doplňky
K další výbavě především při vyjížďkách s dětmi patří větší batoh na odloženou obuv, dostatečná zásoba pití a jistě i nějaká ta svačinka nebo sladká odměna za snahu. Dále to mohou být sluneční brýle a případně MP3 s oblíbenou muzikou a sluchátka.
Kategorie kolečkových bruslí je naprosto samostatná skupina speciálně vyrobených bruslí, které mívají nastavitelnou velikost podvo zku (nejčastěji jednoduchým stisknutím tlačítka). Podvozek bývá vyroben z lehkého a odolného plastu. Pro děti jsou také použity velmi malé průměry koleček a základní modely ložisek nejnižší třídy ABEC 5, které dětem bohatě stačí.
Cenová hladina
Vzhledem k rychlému růstu našich ratolestí je cena za pořízení inline bruslí jedním z nejdůležitějších faktorů při rozhodování, který z nabízených modelů vybrat. Na trhu existují kvalitnější i méně kvalitní výrobky, proto vždy dítěti při nákupu vyzkoušejte a zavažte obě boty a nechte mu dostatek času na to, aby si na ně utvořilo svůj názor. Sami prohlédněte vnitřní i vnější část a zhodnoťte zpracování a kvalitu zapínání, vnitřní výstelky i správnost pohybu koleček.
Plavání v kojeneckém věku je pro dítě mnohem více než jen zábava. Jedná se tedy o aktivitu přinášející...
Nový prostor pro začínající bikery a všechny, kdo si chtějí zdokonalit svou jízdu na horském kole, slavnostně otevřel...
Tancování je pro dospívající děti obrovsky prospěšnou aktivitou. Zlepšuje koordinaci a děti se díky němu učí dobře fungovat...
Sport a sportovní aktivity, to jsou pojmy skloňované v současné moderní době na každém kroku. Sportují všichni, kteří...
Stejně jako dospělácké i to dětské oblečení nebývá mnohdy vybaveno reflexními prvky. V dnešní době plně nástrah v...
Sněhové podmínky jsou rok od roku horší. Z toho důvodu je v současnosti mnohem složitější vybrat lyžařské středisko...
Naplánovat zimní rodinnou dovolenou není nic jednoduchého. O to víc, když na ní jedou malí lyžaři, kteří se...
Hokej je českým národním sportem. Přestože klimatické podmínky Česka hokeji zrovna nepřejí, patří čeští hokejisté dlouhodobě mezi světovou...
Naučit se dobře lyžovat chce spoustu trpělivosti a času. A co teprve, když se snažíte naučit lyžovat své...