Na co si dát pozor při pořádání dovolené s dětmi
Po dvou těžkých letech s COVID-19 si konečně můžeme užívat letní dovolenou plnými doušky. Přirozeně i děti se...
Navigace:
Čas letí jako bláznivý ... zpívá se v jedné české písničce a je to doopravdy pravda. Vždyť při pohledu na našeho, téměř školáka, jen nevěřícně kroutíme hlavou a nemůžeme uvěřit, že to je opravdu to mrně, které se přeci před nedávnem narodilo. Ba ne, před námi již stojí velký kluk nebo holka, kteří se již za krátkou dobu vydají do velkého světa a z malých předškoláků budou rázem důležití školáci.
Jak však děcku přechod do další životní etapy co nejvíce usnadnit? Jak ho motivovat a pozitivně na školu naladit? Možná, že by se již nyní radovalo z pocitu, že je téměř školák (stejně jako starší sourozenec nebo kamarád ), kdyby mu v pokojíčku stála jeho krásná nová školní aktovka nebo batoh. Kdykoliv by si tak mohl malý nadšenec vyzkoušet jaké to je, procházet se se školní aktovkou na zádech nebo by si možná rád zahrál, třeba s prarodiči, na opravdovou školu.
Tady se však dostáváme k nelehké otázce. Jaké školní "zavazadlo" bude pro našeho broučka to nejideálnější? Je samozřejmě jasné, že v první řadě hraje prim bezpečnost. Ať již dáte nakonec přednost aktovce nebo batohu, vždy musí jít o výrobek naprosto bezpečný, jenž plní svoji funkci bez toho, aby se negativně podepsal na zdraví dítěte. Základem všeho jsou pevná a anatomicky tvarovaná záda. Ani vevnitř ani vně se nesmí nacházet ostré hrany, výstupky nebo nýty, o které by se dítě mohlo při manipulaci poranit. Další stránkou této problematiky je zajištění bezpečnosti při cestách školáka do školy a zpět. Školní batohy a aktovky by měly být barevné a opatřené reflexními prvky tak, aby i za snížené viditelnosti nemohl být chodec přehlédnutelný.
Vzhledem k tomu, že mezi prvňáky jsou velké výškové i hmotnostní rozdíly, musíme vždy při výběru zohlednit parametry váhy a rozměrů dané školní brašny. Děti by na zádech neměly nosit více než 10 - 12 % jejich vlastní váhy. Proto by hmotnost vybraného výrobku neměla přesáhnout 1,2 kg. A protože školní potřeby již v první třídě mívají nezanedbatelnou váhu, ke které musíme připočítat svačinu, pití a třeba cvičky, můžeme přetížením způsobit školákovi velké bolesti zad i jejich špatný vývoj. S tím souvisí i kvalitní zpracování popruhů a jejich snadná délková nastavitelnost. Měly by být měkké, dostatečně široké a neměly by klouzat z ramen.
Od aktovky nebo školního batohu dále vyžadujeme jejich přehlednost. Proč dítěti zvyšovat stres tím, že mu pořídíme nepřehledný výrobek, ve kterém se mu školní potřeby budou špatně hledat?
Před nákupem je lepší dítěti aktovku nebo batoh vyzkoušet a ověřit si, jak mu na ramenou sedí, zda přiléhá těsně k zádům a není třeba příliš široký, aby tak děcku znepříjemňoval třeba cesty v přeplněné městské dopravě.
Pokud však chceme, aby malý žáček chodil do školy rád a s nadšením, dopřejme mu možnost mluvit do výběru, projevit svůj názor a ponechte mu pocit, že si svoji první školní aktovku nebo batoh vlastně vybral sám.
Po dvou těžkých letech s COVID-19 si konečně můžeme užívat letní dovolenou plnými doušky. Přirozeně i děti se...
Obezita je vážnou zdravotní hrozbou, při které jsou děti vystaveny riziku vzniku řady chronických zdravotních stavů. Problémy s...
Vědci z výzkumného centra CBD nám poskytli následující informace...
Relaxační spánek je velmi důležitý. Vědecký a technický pokrok přinesl do našeho moderního světa mnoho změn a inovací...
Dnes a denně slyšíme o četných nehodách, které se stávají na velkých, ale i menších silnicích. Úrazy se...
Vyrostly vám již děti z malých uzlíčků? Jsou z nich nyní předškoláci, ba dokonce malí školáčci? Možná je...
Snad každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Aby správně rostlo, zdravě se vyvíjelo a v budoucnu...
Co může být pro novopečenou maminku příjemnější než nosit své dítko i po porodu co nejblíž k srdci...
Děti jsou radost, ale také zároveň velká starost. Mezi typické strašáky všech rodičů patří pátá a šestá nemoc...